Zawarcie umowy kupna nieruchomości nie zawsze jest możliwe od razu. Co zrobić, jeśli znalazłeś idealny dom lub mieszkanie, ale boisz się, że ktoś inny uprzedzi Cię i kupi je przed Tobą? Możesz zarezerwować wybrany lokal podpisując ze sprzedającym umowę przedwstępną. Zanim zdecydujesz się na ten krok dokładnie zapoznaj się z treścią dokumentu, by przypadkiem nie zgodzić się na niekorzystne dla Ciebie warunki. Poniżej znajdziesz wskazówki, co powinna zawierać.
Co to jest umowa przedwstępna?
Umowa przedwstępna jest dokumentem, w którym obie strony (kupujący i sprzedający) zobowiązują się do podpisania w przyszłości tzw. umowy przyrzeczonej, czyli ostatecznej umowy właściwej. Ten typ umowy wybierany jest najczęściej w sytuacji, gdy występują przeszkody uniemożliwiające zakup-sprzedaż nieruchomości „od ręki”. Najczęstszą przyczyną jest brak odpowiedniej kwoty, czy konieczność oczekiwania na zakończenie procedur związanych z otrzymaniem kredytu. Zobowiązanie to będzie wiążące, jeśli w umowie przedwstępnej ujęte zostaną istotne postanowienia przyszłej umowy.
Co powinna zawierać umowa przedwstępna?
Kluczowym postanowieniem umowy przedwstępnej jest to bez, bez którego nie może dojść do skutku podpisanie umowy przyrzeczonej, czyli dokładne określenie przedmiotu sprzedaży, zawierające opis nieruchomości i jej cenę. Dodatkowe zapisy zależne są od woli obu stron, warto jednak również potraktować je jako konieczne. Im więcej ustalimy, tym łatwiej będzie egzekwować zawarcie umowy właściwej. Istotne są więc zapisy dotyczące terminu, w którym ma zostać zawarta umowa sprzedaży oraz określające warunki odstąpienia od umowy. Podanie terminu nie jest wymagane ustawowo, jednak wskazane jest określenie go w postaci konkretnej daty czy okresu czasu. Jeśli umowa przedwstępna podpisana zostanie na czas nieokreślony, strona uprawniona do zawarcia umowy sprzedaży może ustalić go w późniejszym czasie. Za zgodą obu stron termin można skrócić lub wydłużyć. Jeśli jednak termin zawarcia umowy przyrzeczonej nie zostanie określony w ciągu roku od podpisania umowy przedwstępnej żadna ze stron nie ma podstaw, by żądać realizacji transakcji.
Warunki rozwiązania umowy wiążą się z reguły z konsekwencjami finansowymi. Dlatego zazwyczaj podpisując umowę sprzedający żąda wpłacenia przez kupującego zadatku. W przypadku, gdy kupujący nie wywiąże się z realizacji umowy przedwstępnej, czyli zrezygnuje z zakupu nieruchomości, sprzedający ma prawo zatrzymania zadatku. Jeśli zaś to sprzedający zerwie umowę, kupujący może żądać kwoty dwukrotnie przewyższającej wysokość zadatku. Jeśli sprzedaż dojdzie do skutku zadatek traktowany jest jako zaliczka, czyli częściowa zapłata.
Forma umowy przedwstępnej
Istotne znaczenie ma też forma, w jakiej sporządzony zostanie dokument. Oczywiście konieczna jest forma pisemna. Wskazane jest podpisanie jej u notariusza. Jest to przydatne w momencie, gdy jedna ze stron będzie chciała zrezygnować z podpisania umowy właściwej. Wówczas strona, której zależy na realizacji postanowień ma prawo doprowadzić nawet do przymusowego zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli umowa przedwstępna nie miała formy aktu notarialnego możliwe jest jedynie żądanie odszkodowania za poniesione szkody. Podpisując umowę przedwstępną u notariusza trzeba pamiętać o umieszczeniu zapisu o tym roszczeniu w księdze wieczystej danej nieruchomości.
Na Osiedlu ZAKONTEK w Zielonce oczywiście istnieje możliwość podpisania umowy przedwstępnej. Zawierana jest ona na czas nieokreślony. Preferowana jest zaliczka zwrotna. Wówczas rozwiązanie umowy przedwstępnej następuje bez konsekwencji finansowych dla Klienta w przypadku stwierdzenia braku zdolności kredytowej.