Współczesne technologie stosowane w budownictwie pozwalają na pełne zautomatyzowanie urządzeń znajdujących się w domu. Posiadając tablet, IPhona, IPada czy telefon z systemem Android możliwe jest inteligentne zarządzanie lokalem zarówno lokalnie, jak i zdalnie. Służą do tego specjalne aplikacje połączone z wcześniej zainstalowanym systemem, które dzięki prostemu interfejsowi dają mieszkańcom poczucie komfortu. Dzięki tego typu rozwiązaniom możliwe jest wygodne sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, bramami garażowymi, roletami czy chociażby systemem alarmowym. A wszystko to z wykorzystaniem istniejącego okablowania, bez konieczności kucia ścian.
System Delta Dore
Wszystkie lokale wchodzące w skład osiedla ZAKONTEK w Zielonce koło Bydgoszczy przygotowane są do wdrożenia systemu Delta Dore. Jest to obecnie najłatwiejszy w konfiguracji oraz użytkowaniu system oferowany w Polsce. Jest bezprzewodowy i daje możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w lokalu. Co ważne użytkownik może w każdej chwili przeprogramować funkcje według własnego upodobania i niepotrzebna mu do tego będzie wiedza programistyczna. Zaletą systemu z całą pewnością jest prosty montaż bez ingerowania w instalację elektryczną. Głównym elementem jest tutaj moduł podtynkowy, który montuje się przykładowo w sterowniku bramy lub kasecie od silnika rolet.
Sterowanie oświetleniem
Inteligentne zarządzanie oświetleniem to jedna z funkcjonalności systemu Delta Dore. Użytkownik może skorzystać na przykład z funkcji wyłącznika czasowego, dzięki czemu zaoszczędzi zużycie energii elektrycznej. System potrafi rozpoznać obecność w danym pomieszczeniu i w przypadku, gdy nikogo w nim nie będzie automatycznie światło zostanie zgaszone. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacjach, gdy zapomni się wyłączyć światła i wyjdzie z domu. Programator może również czuwać nad zgaszonym światłem w nocy. Inną funkcjonalnością jest zmiana natężenia oświetlenia, która poza oszczędzaniem energii ma również inne zalety. Dzięki systemowi w łatwy sposób można regulować jasność światła. Dzięki temu większe natężenie można ustawić do czytania książki, a mniejsze na przykład do oglądania filmu.
Sterowanie ogrzewaniem
System Delta Dore umożliwia zaoszczędzenie nawet 20% kosztów związanych z ogrzewaniem. Dzięki automatycznemu programowaniu użytkownik może dostosować temperaturę do swoich potrzeb. Bez problemu może ustawić niższą temperaturę w nocy, a wyższą w ciągu dnia. Aplikacja pozwoli tak zaprogramować system ogrzewania, że podczas dłuższej nieobecności w mieszkaniu temperatura będzie na niskim poziomie, natomiast w momencie powrotu na przykład z wakacji automatycznie wzrośnie poprzez zdalne polecenie na urządzeniu mobilnym. Za wszystko odpowiada bezprzewodowy termostat programowalny, który wydaje polecenia drogą radiową typu Start/Stop do odbiornika umieszczanego w pobliżu kotła. Dzięki temu bez problemu można ustawić na przykład temperaturę w nocy 16°C, a w dzień 20°C.
Sterowanie roletami
W roletach z napędem elektrycznym bez problemu można zamontować system Delta Dore, dzięki czemu będą opuszczać się i podnosić zgodnie z programatorem. Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędzanie czasu i energii, a także poprawa bezpieczeństwa. Rolety mogą otwierać się o wybranej godzinie zgodnie z porą wstawania i zamykać o zmroku.
Sterowanie systemem alarmowym
W systemie Delta Dore mamy możliwość wykorzystania takich bezprzewodowych akcesoriów jak czujniki ruchu ignorujące zwierzęta, czujniki zbicia szyby czy chociażby kurtyny na podczerwień. Podstawą systemu jest centrala alarmowa CSX 40 o stopniu zabezpieczenia 4 zgodnym z (EN-50131). Do centrali można podłączyć nawet 40 czujek alarmowych. System jest kompatybilny z urządzeniami mobilnymi. W razie włamania dostajemy informacje na telefon lub tablet. Również z takiego urządzenia można włączać i wyłączać system alarmowy.
Podsumowanie
Zdalne sterowanie domem lub mieszkaniem to komfort dla mieszkańców, ale i sposób na zaoszczędzenie kosztów użytkowania. Scentralizowane zarządzanie urządzeniami pozwala na pełną kontrolę nieruchomości nawet będąc daleko od niej. Dzięki rozwojowi przemysłu elektronicznego inteligentne domy nie są już dziś luksusem, a jedynie podwyższonym standardem. Wynika to z powiększenia rynków zbytu, a co za tym idzie obniżenia cen. Cały koszt inwestycji z zamontowanym systemem tego typu nie jest znacząco wyższy od kosztu domu bez takiego systemu. Użytkownicy do dyspozycji mają różne rodzaje sterowników. Może to być urządzenie mobilne z wgraną aplikacją, może to być tradycyjny sterownik zamocowany na ścianie, a może też być to specjalny pilot. Każdy mieszkaniec może tak naprawdę dostosować użytkowanie do własnych potrzeb. Możliwe jest zarządzanie z jednego sterownika wszystkimi urządzeniami, a można skonfigurować tylko niektóre z nich. A wszystko to dla komfortu, który dziś kupujemy wspólnie z nowoczesnymi mieszkaniami.