Kupując mieszkanie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cenę lokalu, ale też na późniejsze koszty eksploatacji. Miesięczne opłaty mogą być bardzo wysokie. Chcąc je obniżyć warto wybrać mieszkanie bezczynszowe. Unikniemy wówczas dużej części opłat, które w standardowych blokach mieszkańcy przekazują na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.
Czynsz za mieszkanie – co obejmuje?
Spółdzielnie mieszkaniowe zarządzają leżącymi na podległym sobie terenie blokami i lokalami. Mieszkańcy odpowiadają tylko za swoje własne mieszkania, a opieką nad osiedlem zajmuje się SM. Z tego względu pobierany jest comiesięczny czynsz. Obejmuje on m.in. koszt utrzymania czystości w częściach wspólnych, czyli na klatkach schodowych, chodnikach i trawnikach, koszty oświetlenia budynku, konserwację domofonów czy węzła centralnego ogrzewania. Duża część czynszu przeznaczana jest też na fundusz remontowy i pokrycie kosztów utrzymania i konserwacji nieruchomości. W tym kryją się również opłaty administracyjne. Często wynika z tego poczucie, że z wydawanych pieniędzy nie płyną wcale faktyczne korzyści dla mieszkańców.
Co to znaczy mieszkanie bezczynszowe?
Deweloperzy coraz częściej oferują zakup tzw. mieszkań bezczynszowych. Co to oznacza dla właściciela takiego lokalu? Brak czynszu oznacza ograniczenie stałych kosztów miesięcznych. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba będzie ponosić żadnych wydatków eksploatacyjnych. Oczywiście trzeba opłacać rachunki za media, czyli energię elektryczną, wodę i gaz. Wymagana jest też opłata za wywóz śmieci. W przypadku mieszkań bezczynszowych nie ma jednak obowiązku płacenia za utrzymanie części wspólnych czy konserwację budynków. Dzięki temu nie trzeba łożyć na urzędniczą pracę administracyjną, a na opłaty eksploatacyjne ma się znacznie większy wpływ. Można je zatem obniżyć.
Koszty utrzymania domu
Osiedla bezczynszowe tak samo jak spółdzielcze wymagają regularnego sprzątania. Trawniki i żywopłoty muszą być pielęgnowana i przycinane. Konieczne jest odśnieżanie chodników i podjazdów zimą. W przypadku awarii kanalizacji czy uszkodzenia elewacji potrzebny bywa remont. Na osiedlach bezczynszowych obowiązki te przechodzą na mieszkańców. Wystarczy się porozumieć i umówić w najważniejszych kwestiach. Przy umiejętnym podziale obowiązków każdy może samodzielnie odpowiadać za utrzymanie czystości wokół swojego mieszkania lub domu. Można też ustalić grafik sprzątania. Możliwe jest również zatrudnienie osoby lub ekipy sprzątającej, która dbać będzie o prace porządkowe. W przypadku konieczności wykonania bardziej wymagających zadań, np. usuwania usterek lub prac remontowych można zatrudnić fachowców. Jednak są to jednorazowe koszty. W zależności od ustaleń pomiędzy mieszkańcami osiedla dobrym pomysłem może okazać się założenie wspólnoty mieszkaniowej. Wówczas każdy zobowiązuje się płacić określoną stawkę miesięczną na pokrycie kosztów utrzymania terenów wspólnych. Z reguły jest to znacznie mniej pieniędzy niż wydalibyśmy na spółdzielczy fundusz remontowy i inne opłaty czynszowe.
Zalety mieszkań bezczynszowych
Mieszkanie bezczynszowe nie oznacza całkowitego braku konieczności ponoszenia kosztów za eksploatację. Rozwiązanie to ma jednak wiele plusów. Wymienić tu można m.in:
- Brak stałej opłaty miesięcznej lub niższa składka na rzecz wspólnoty mieszkaniowej;
- Możliwość ograniczenia kosztów poprzez samodzielne wykonywania prac;
- Podział zadań wedle swoich zdolności i hobby;
- Możliwość zdecydowania o tym, kto zostanie zatrudniony do wykonywania prac porządkowych lub remontowych na osiedlu oraz w roli portiera;
- Lepsza integracja z sąsiadami;
- Możliwość zdecydowania o częstotliwości i wysokości wydatków.
Mieszkania bezczynszowe w porównaniu ze spółdzielczymi, choć wymagają pewnych nakładów finansowych, ostatecznie okazują się tańsze w utrzymaniu. Dużym walorem jest zbudowanie zgranej wspólnoty wśród mieszkańców, którzy muszą razem zadbać o współdzieloną przestrzeń życiową.