Kupując dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym stykamy się z określeniami tj. stan surowy i stan deweloperski. Wiele osób mniej więcej orientuje się co one znaczą, ale nie zawsze jest to wiedza w stu procentach prawidłowa. W celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, tłumaczymy różnice pomiędzy poszczególnymi etapami budowy.
Etapy budowy domu
Budowa domu jest wieloetapowym procesem. Wiele osób woli uniknąć konieczności planowania każdego kroku samodzielnie i decyduje się na zakup gotowej inwestycji. Warto jednak poznać wszystkie wcześniejsze fazy powstawania budynku.
- Etap zerowy – to faza prac ziemnych, obejmujących wylanie fundamentów i ich izolację przeciw wilgoci, postawienie ścian podziemia oraz stropów nad podziemiem (jeśli budynek ma mieć piwnicę),
- Stan surowy – budowa doprowadzona do wysokości więźby, obejmuje ścianki działowe, stropy, schody i kominy,
- Stan surowy otwarty – wykonane jest już pokrycie dachu,
- Stan surowy zamknięty – wstawione są okna i drzwi zewnętrzne,
- Stan deweloperski – dom wykończony z zewnątrz, z zamontowanymi wszystkimi instalacjami, gotowy do indywidualnego wykończenia przez właściciela.
Najczęściej domy i mieszkania kupujemy w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim. Warto więc poświęcić im więcej uwagi i przeanalizować, czym dokładnie różnią się te etapy budowy.
Stan surowy zamknięty
Budowa w stanie surowym zamkniętym, jak nazwa wskazuje różni się tym od stanu otwartego, że budynek może być szczelnie zamknięty. Wykonane jest już pokrycie dachu oraz wstawione są wszystkie okna, a także drzwi wejściowe. Pozwala to na pozostawienie budowy zabezpieczonej przed wpływem warunków zewnętrznych na przykład na okres zimy lub do czasu zebrania środków na kolejny etap. Dom w tym momencie wymaga jeszcze bardzo dużo pracy zanim będzie nadawał się do zamieszkania. Znacznie bardziej zaawansowanym etapem jest stan deweloperski.
Stan deweloperski
Stan deweloperski oznacza całkowite zakończenie procesu budowy. Dom lub mieszkanie jest wówczas gotowe do ostatecznego wykończenia, a następnie już do zamieszkania. Budynek ma już kompletnie wykończoną elewację zewnętrzną i wykonane jest ocieplenie dachu. Wewnątrz budynku doprowadzone są instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna, zamontowane są również wszelkie elementy grzewcze (kaloryfery). Wykonane są gniazdka elektryczne i możliwość podłączenia armatury sanitarnej. Zamontowany jest już dzwonek do drzwi i domofon, poprowadzone jest górne oświetlenie. Ewentualny garaż posiadać musi drzwi garażowe. Wykonane są też wylewki, zatem posadzki są gotowe do położenia podłóg. Na ścianach muszą być gładzie, aby były przygotowane do malowania farbą lub położenia tapet. Wraz ze stolarką okienną zamontowane są parapety zewnętrzne i wewnętrzne. W przypadku występowania powierzchni wspólnych na osiedlu, również one muszą być już kompletnie wykończone. Oznacza to, klatki schodowe w stanie do użytku, wyłożone chodniki, podjazdy i miejsca postojowe, zadbanie o otoczenie zielenią i ogrodzenie całości terenu osiedla zamkniętego.
Istnieją jednak pewne elementy, które deweloperzy uznają często za wychodzące poza zakres ich zadań, uważając, że ich zakupienie i montaż należą już do indywidualnego wykończenia mieszkania przez lokatorów. Warto więc zwrócić uwagę, by zakres stanu deweloperskiego nabytego domu był możliwie jak najbardziej szeroki. Powinno to być ustalone w umowie.
Standard na Osiedlu ZAKONTEK
Na Osiedlu ZAKONTEK staramy się sprostać wszystkim potrzebom przyszłych mieszkańców, dlatego oferujemy dodatkowe funkcjonalności w stanie deweloperskim. W każdym domu i mieszkaniu znajduje się gniazdko RTV, wejście do Internetu i telefonu, a także możliwość podłączenia systemu inteligentnego zarządzania domem. Zapewniamy również wysokiej klasy piec kondensacyjny. W standardzie znajduje się także kominek, jako dodatkowa możliwość ogrzewania pomieszczeń. Wszystkie elementy są odpowiednio zabezpieczone i gotowe do użytku. W kominach zainstalowana jest wentylacja hybrydowa. Każdy lokal posiada własny ogrodzony ogródek. Zadbaliśmy również o zwiększenie bezpieczeństwa na terenie osiedla – jest ono stale monitorowane i strzeżone przez profesjonalną agencję ochrony.
Jak widać stan deweloperski może być różnie definiowany w zależności od indywidualnego standardu pracy firmy deweloperskiej realizującej inwestycję. Kupując dom czy mieszkanie koniecznie trzeba zatem szczegółowo przeanalizować zakres wykończenia. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której będziemy musieli na własną rękę i dodatkowym kosztem załatwiać to, co u innego dewelopera jest w standardzie. Jeśli zależy Ci na uczciwym i ludzkim podejściu, zapraszamy do osobistego oglądania lokali i domów na Osiedlu ZAKONTEK.